Hírek
A tokiói olimpia hat döntős, köztük két érmes diszkoszvetője indul Budapesten
A női súlylökéshez hasonlóan a férfi diszkoszvetés is Gyémánt Liga-versenyszám lesz a budapesti Magyar Nagydíjsorozat augusztus 24-i állomásán, a Lantos Mihály Sportközpontban, így az ebben a versenyben megszerzett pontok is megfelelnek bármelyik Dimaond League helyszínen elért eredménynek.
Indul a fiatal, szlovén tehetség, Kristjan Čeh (PB: 70.35). A mindössze 22 éves, Ptujban született diszkoszvető Tokióban, élete első olimpiáján az ötödik helyet szerezte meg (66.37), ami tulajdonképpen várható volt, hiszen az ötkarikás játékokat megelőző hetekben – Finnországban – javította meg hazája országos csúcsát (70.35). 2019-ben Gävlében (63.82) és 2021-ben Tallinban (67.48) is megnyerte az U23-as Európa-bajnokságot, és bár a dohai felnőtt világbajnokságon nem jutott be a döntőbe, 2019 óta folyamatosan nyeri a szlovén bajnokságot. Pillanatnyilag a World Athletics világranglistáján a harmadik helyen áll, és ő tartja az U23-as Európa-rekordot.
Tokióban hetedik lett az olimpián (64.08) Maurico Ortega (PB: 70.29). A kétszeres dél-amerikai és négyszeres kolumbiai bajnok, hazájában országos csúcstartó. Tizedik a WA ranglistáján.
A svéd Simon Petterson (PB: 69.48) ezüstérmet szerzett az idei olimpián (67.39), van Európa-bajnoki negyedik helye, és volt már második Téli Dobó-kupán. Ötödik a világranglistán.
69.04 méter az egyéni csúcsa az osztrák Lukas Weisshaidingernek, aki bronzérmet szerzett a tokiói játékokon (67.07), a riói olimpiát pedig a hatodik helyen zárta (64.95). Van bronzérme világ- és Európa-bajnokságról. Ausztriában tízszeres bajnok, hol súlylökésben, hol diszkoszvetésben, és van négy fedettpályás osztrák bajnoki aranya is. Negyedik a világranglistán.
A brit U23-as Európa-bajnok, Lawrence Okoye (PB: 68.24) korábban az amerikai futballban és a rugbyben – is – vitézkedett. Szerződése volt a Dallas Cowboys, a New York Jets és a Chicago Bears együttesével. Diszkoszvetésben kétszer nyert angol bajnokságot, idén Lengyelországban tagja volt a csapat Európa-bajnoki címet szerzett brit válogatottnak. Júliusban negyedik helyen végzett a Gyulai István memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjon (64.17). Kvalifikálta magát a tokiói olimpiára de nem jutott döntőbe. Tizenegyedik a világranglistán.
Ola Stunes Isene (67.78) tizenkettedik helyen zárta az idei ötkarikás játékokat (61.18), 2019-ben döntőzött a dohai világbajnokságon, és tizedik lett (62.57). Abban az évben csapat Európa-bajnokságot is nyert. Négyszeres norvég bajnok. Huszonkettedik helyen áll a világranglistán.
Daniel Jasinski (PB: 67.47) a riói olimpia bronzérmese (67.05). Tokióban a tizedik helyet szerzte meg az olimpián (62.44). Idén megnyerte a német bajnokságot, egyéni csúcsát pedig májusban javította meg Schönebeckben. Kilencedik a világranglistán.
A roman Alin Alexandru Firfirica (PB: 67.32) tizenharmadik helyen ál a WA-ranglistán. A dohai világbajnokságon negyedik helyen zárt (66.46), és 2019-ben megnyerte a Katonai Világjátékokat (63.88). Van U23-as Európa-bajnoki aranya és ezüstje, hétszer nyerte meg hazája bajnokságát. Idén kilencedik lett a Gyulai István Memorialon (60.55).
A kétszeres magyar bajnok, Huszák János (PB: 65.38) idén megnyerte a Téli Dobó-kupát, Splitben. A Magyar Nagydíjsorozat júniusi, tatabányai állomásán ötödik (60.20), a Gyulai István Memorialon nyolcadik (61.35) helyen végzett. (WA: 21.)
Az FTC diszkoszvetője bár kétszer is lemaradt az olimpiáról, optimistán tekint a jövőbe.
– Örömöt okozna és talán még elégtételt is jelentene a számomra, hogy ha még az idén ki tudnék rukkolni egy újabb egyéni csúccsal, az első 66 méternél nagyobb dobásommal. Még az olimpia előtt kinéztem magamnak a sencseni Gyémánt Liga-versenyt, de mivel a kínai város nem lehet házigazda, most az következik, hogy nem én megyek a távoli országba, hanem a diszkoszvetőverseny jön el hozzám Budapestre, amiben nagy lehetőséget és annál is nagyobb kihívást látok – nyilatkozta SzPress Hírszolgálatnak az augusztus 24-i versennyel kapcsolatban
A másik magyar induló az NYSC sportolója, Szikszai Róbert (PB: 65.20), akinek nem ismeretlen a Magyar Nagydíjsorozat, hiszen Tatabányán harmadik lett (60.54). Az Atlétikai Magyar Nagydíjon, Székesfehérváron tízedikként fejezte be a versenyt (60.53). Egyéni csúcsát idén áprilisban javította meg. Robi U20-as Európa-bajnok (2013, Rieti) és U23-as Európa-bajnoki bronzérmes (2015, Tallin). 2018-ban magyar bajnoki címet nyert. (WA: 45.)